Jdi na obsah Jdi na menu
 


INVENCE

 

 

Jedna z nejdiskutovanějších kapel našeho okresu nejen mezi svými příznivci a odpůrci, ale i u místních a okresních kulturně-politických orgánů začínajícího normalizačního období - na počátku sedmdesátých let.

Obrazek

JAK A KDY TO ZAČALO
  Skupinu založili v létě roku 1971 bývalí spoluhráči ze skupiny PIHY: Saša Zahradník a Vašek Kolaja, sekterým předtím ještě krátce působil ve skupině BODLÁCI, a přizvaní Milan Škrabal a Felix Sedláček. Skupina měla tedy tuto podobu: Saša „Zahrada“ Zahradník kytara, Václav „Vašek“ Kolaja basa, Milan „Lord“ Škrabal bicí a Oldřich „Felix“ Sedláček zpěv. Jelikož Saša Zahradník studoval akademii v Praze, scházela se kapela pouze jednou za měsíc ke zkouškám. Usilovně se nacvičoval repertoár hlavně Deep Purple, kteří v této době vládli rockovému světu, ale taky se připravovaly vlastní skladby. Po úspěšně vykonaných zkušebních přehrávkách v dubnu 1972 se pomalu začal odvíjet ten pravý muzikantský život skupiny. Pátek, sobota hraní a v neděli zkouška. Dá se říci, že kapela měla poměrně velmi rychlý start a naplnit amfiteátr či sportovní haly třeba i dvěma tisíci návštěvníky nebyl vůbec žádný problém.

Obrazek

KDE JSME HRÁVALI
Uh. Hradiště, Kunovice, Veselí nad Moravou, Zlín, Napajedla, Březolupy a mnohá další místa blízká i vzdálená. Ale popularita skupiny byla tak trochu solí v očích místním kulturně-politickým orgánům a tak já jako kapelník jsem chodil na kobereček i několikrát za měsíc. A řešilo se: proč na skupinu chodí tolik mladých, jaké má skupina texty, jak skupina chodí oblečena, ale taky třeba: zvýšený výskyt pohlavních chorob, častější otěhotnění mladistvých, zvýšená rozvodovost, ohnutý ukazatel směru na Hluk atd. Nyní s odstupem času se nad tím dá usmívat, ale tehdy skutečně nad skupinou visel Damoklův meč a bylo nám i řečeno, že je jen otázkou času, kdy skupina a vůbec rocková hudba jako taková bude úplně zakázána. Tehdy taky začaly různé zákazy hraní, jak v Uh. Hradišti, tak i na dalších místech našeho i sousedních okresů. Zkrátka kapela byla nositelem ideologické diverze, jak to nazval na jednom jednání jeden pán. ..Ale i přes tyto problémy skupina byla stále věrna svému hardrockovému zaměření.

ZMĚNY V KAPELE
V roce 1974 přišel do skupiny tehdy začínající varhaník Láďa Mikovič, takže jsme mohli konečně hrát "Párply" jak se patřilo. Po roce přišel do kapely nový varhaník a pianista Jaromír Metyš z Litomyšle a další zpěvák Miro Matiaško z Nového Jičína. S příchodem těchto dvou hudebníků se skupina začala věnovat více vlastní tvorbě a hlavně úpravám klasické hudby. Bylo to taky období nejen tradičních čajáků, ale taky koncertů: Valašské Meziříčí, Brno, Vsetín, Kroměříž atd. V roce 1975 odešel Saša Zahradník na jeden rok na vojnu. Ze skupiny zároveň odešli také Jaromír Metyš a Miro Matiaško.
Celý rok skupina stála v očekávání návratu Saši Zahradníka. S jeho příchodem z vojny přichází do kapely další kytarista a zpěvák, bývalý člen skupin PIHY, BODLÁCI a SPEKTRUM, Jindřich „Cilda“ Cileček. Až do roku 1979 to bylo období čajáků a samozřejmě i s dalšími a dalšími problémy s úřady. V roce 1979 odchází ze zdravotních důvodů Saša Zahradník. Na jeho místo přichází člen REFLEXŮ, Mirek „Hrb“ „Eddy“ Černíček.

Obrazek

80-TÁ LÉTA

V osmdesátých letech se pomalu začínalo oteplovat a tak byly pořádány různé rockové festivaly a soutěže. INVENCE se taky zúčastňovaly a téměř vždy úspěšně: Největšího ocenění ale kapela dosáhla na celostátním Rockfestu v Praze, kdy se v semifinále umístila na první příčce, což znamenalo postup do finále. Ale tam se nám už nepodařilo zabodovat. Ale i tak to bylo pro skupinu velké zadostiučinění, které nám přineslo další vlnu popularity, což se samozřejmě přeneslo i do návštěvnosti na produkcích INVENCÍ. Ale na druhé straně to mělo zase opačnou odezvu u úřadů. Několikeré měření hlučnosti skupiny, zákaz nalévání alhokolických nápojů na zábavách, v Uh. Hradišti hraní ne déle než do 22. hodiny a posléze úplný zákaz hraní ve velkém Uherském Hradišti (Staré Město, Kunovice, Hradiště) na dobu neurčitou - až do té doby, než se skupina „polepší“.

      No, více než rok jsme hráli všude, jenom ne v Hradišti. Ale i tato doba byla překonána a po více než roce jsme mohli opět hrávat doma. V té době hrály INVENCE stále ve stejném složení: A to až do roku 1987, kdy Vašek Kolaja emigroval do Kanady.


DALŠÍ ZMĚNY
Na jeho místo přichází další basista Zbyšek Chromý. Po dalším roce odešli Jindřich „Cilda“ Cileček a Milan „Lord“ Škrabal. Na jejich místa nastoupili Milan Moravčík a Drahoš Procházka. Pak odešel Zbyšek Chromý a na jeho postu se objevila na krátkou dobu další známá hradišťská rocková osobnost Jiří „Vrba“ Seják. Po něm přichází známý rocker Petr „Opočno“ Opočenský a u kláves se objevil Martin Plaček. Nemělo by se také zapomenout na „nezapomenutelné“ zvukaře Zdeňka „Novase“ Nováka, Milana Marka, Mirka Maňáska, Josefa „Barona“ Bartoně a Jana Sienkiewicze, kteří všichni měli co do činění s INVENCEMI. Skupina jako taková ukončila svou činnost v létě roku 1993. To znamená, že INVENCE existovaly přesně 22 let…